ریکو | پلتفرم منابع انسانی
منو موبایل

ریکو | پلتفرم منابع انسانی

ابزار مودسنج

ابزار احوال‌پرسی سازمانی

کارکنان احوال روزانه‌شان را در مودسنج ثبت می‌کنند و شما می‌توانید در لحظه، نمودار حس‌وحال آن‌ها را در ساعات کاری ببینید؛ شاید لازم باشد اقدامی کنید. به این وسیله به کارکنان نشان می‌دهید، حال و احوال‌شان برای سازمان مهم است.

ما انسان‌ها در ارتباطات روزانه، هر وقت به کسی می‌رسیم، معمولا این سوال را می‌پرسیم: «حالت چطور است؟» به‌نوعی هم سر صحبت باز می‌شود و هم از حالت چهره، نوع بیان و واژگان تا حدودی متوجه می‌شویم حال طرف مقابل چطور است. شبیه به دو مکالمه عادی زیر:

سازوکار و کاربرد ابزار مودسنج

مدیران تیم‌های کاری کوچک به دلیل آ‌ن‌که هر روز با همکاران‌شان در ارتباط هستند، متوجه حال عمومی آن‌ها می‌شوند. گاهی حال یک نفر چندان خوب نیست؛ گاهی به دلایلی حال عمومی تیم در وضعیت مناسبی قرار ندارد.
مدیران متعهد و دلسوز وقتی با چنین وضعیتی روبرو می‌شوند، تلاش می‌کنند تا علت را جویا شده و به آن فرد یا تیم کمک کنند تا شرایط بهتر شود.
اما در سازمان‌های پرتعداد چطور؟ آیا مدیرعامل یا مسئول منابع انسانی می‌تواند هر روز به اتاق‌ها و میز کار کارکنان سر زده و احوال‌شان را بپرسد و پای حرف‌های‌شان بنشیند؟ احتمالا پاسخ منفی است. ولی این‌گونه که نمی‌شود؛ نمی‌توان نسبت به حال عمومی تیم‌های کاری بی‌تفاوت بود. ثابت شده است که بهره‌وری و عملکرد افراد، به حال عمومی آنها در طول روز مرتبط است و حتی در تیم‌های اجایل، یکی از مهمترین ورودی‌ها روزانه، پرسیدن حال تک تک افراد تیم است.
چاره چیست؟ چطور می‌توانیم در سریع‌ترین زمان و کمترین هزینه، با کل همکاران‌مان در سازمان احوال‌پرسی کنیم؟ کافی است این کار را به ابزار مودسنج ریکو بسپارید.
هر زمان همکاری وارد ریکو شود، در همان ابتدا مودسنج از او می‌خواهد حال عمومی‌اش را با شکلک توصیف کند و اگر دوست دارد در حد یکی دو جمله درباره احساسش بنویسد. این جملات به صورت عمومی منتشر نمی‌شوند و تنها مدیران ارشد از طریق داشبورد سازمانی و با رعایت حریم خصوصی به آن‌ها دسترسی دارند. هدف از این جملات، یافتن دلایل حال خوب و بد کارکنان است تا سازمان بتواند اقدامات مناسبی برای بهبود اوضاع انجام دهد.
البته این ابزار همیشه در دسترس کارکنان است و آن‌ها در ساعات دیگر نیز می‌تواند حال عمومی و احساسات‌شان را مجددا توصیف کنند.
تمام این داده‌ها در لحظه بروز شده و به‌صورت نمودار برای همه نمایش داده می‌شود. این نمودار، حال عمومی سازمان را نشان می‌دهد. و مدیران ارشد می‌توانند از طریق داشبورد سازمانی این وضعیت را به تفکیک تیم‌های کاری نیز بررسی کنند و اگر لازم بود تصمیمی بگیرند.
با استفاده از این ابزار، کارکنان احساس اتصال بیشتری به سازمان می‌کنند؛ و اگر اقدامات مناسبی از طرف مدیران و تیم منابع انسانی براساس میانگین حال ثبت شده آنها صورت گیرد، این احساس اتصال دوچندان خواهد شد.

درخواست دمو و مشاوره رایگان

برای آشنایی بیشتر با پلتفرم ریکو و امکان‌سنجی پیاده‌سازی آن در سازمان شما، به لینک زیر رفته و درخواست دمو دهید. ما طی یک روز کاری برای هماهنگی برگزاری جلسه با شما تماس می‌گیریم.

آخرین مقالات بلاگ