ریکو | پلتفرم منابع انسانی
منو موبایل

ریکو | پلتفرم منابع انسانی

تقدیر سازمانی چیست؟ | ریکو

تقدیر سازمانی چیست؟ | ریکو

برای اینکه واقعاً در شغل خود مؤثر باشید، نیاز است روانشناسی تعریف و قدردانی از دیگران برای کار خوبشان را بدانید تا بتوانید ابتدا خودتان اصول تقدیر سازمانی را به‌کار ببرید و سپس دیگران را تشویق کنید تا از آن در روابط کاری خود استفاده کنند.

تقدیر سازمانی به معنی سپاسگزاری از کارکنان شرکت برای یک کار خاص و مثال زدنی است. اساساً، هدف از تقدیر سازمانی در محل کار، تقویت رفتارها، شیوه‌ها یا فعالیت‌های خاصی است که منجر به عملکرد بهتر و نتایج مثبت در کسب‌وکار و سازمان می‌شود. تقدیر سازمانی، یک قدردانی به موقع از تلاش‌ یا نتیجه عملکرد افراد یا تیم‌ها است که از اهداف و ارزش‌های سازمان حمایت می‌کند و به وضوح فراتر از انتظارات عادی می‌باشد.

احساس ارزشمندی نیاز اساسی انسان‌ها است. کارکنان به تأیید دیگران که از طریق کار خوب آن‌ها شناخته و ابراز می شود پاسخ می‌دهند، زیرا بر این باوراند که کارشان توسط دیگران ارزشمند تلقی شده است. زمانی‌‌که کارکنان و کارشان ارزشمند شمرده شود، احساس رضایت و بهره‌وری آن‌ها افزایش می‌یابد و انگیزه حفظ کارخوب خود یا بهبود آن‌ را خواهند داشت. مطالعات گالوپ نشان می‌دهد تقدیر سازمانی عامل کلیدی موثر بر بهبود تجربه کارکنان و در نتیجه افزایش همراهی و مشارکت کارکنان و در نهایت موجب بهبود عملکرد سازمانی است.

چرا تقدیر سازمانی اهمیت دارد؟

یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌ها برای کارمندان این است که توسط همکارانشان محترم شمرده شوند. بهترین راه برای به دست آوردن این احترام این است که به دلیل خوب بودن در کاری که انجام می‌دهند، مورد تایید قرار بگیرند.

باتوجه به اینکه اغلب تقدیر سازمانی به پاداش‌های مالی یا رویدادهای اعطای جوایز همراه می‌شود، قدردانی از کارکنان نباید گران و غیرمعقول باشد. پاداش کارکنان می‌تواند به اندازه یک تمجید واقعی و در لحظه به همراه یک پیام قدردانی باشد.

تقدیر سازمانی

4 مزیت تقدیر سازمانی

  • کارمندان را شادتر کنید.

کارکنان شاد بازده بیشتری دارند. قدردانی به کارکنان شما احساس تسلط بر کار می‌دهد و احساس مناسب بودن شغل و محل کار را به آن‌ها منتقل می‌کند. قدردانی همچنین می تواند بهره‌وری را بهبود بخشد، وفاداری را افزایش دهد و موجب تقویت همکاری‌ها شود.

  • برای حفظ کارکنان تلاش کنید.

استخدام پرسنل فقط شروع چرخه زندگی کاری افراد در سازمان شما است. در مرحله بعد، شما باید آموزش دهید، مهارت و دانش آن‌ها را توسعه دهید، انگیزه دهید تا کار کنند و در نهایت آن‌ها را حفظ کنید. بنابراین، چگونه با ارزش‌ترین دارایی شرکت خود را حفظ می‌کنید؟ پاسخ : برنامه‌های تقدیر و قدردانی است.

تقدیر سازمانی یکی از روش های ممکن برای حفظ کارکنان شما است. به‌عنوان مثال، یک کارت هدیه از فروشگاه مورد علاقه آن‌ها یا نشان قدردانی برای هر چند سال خدمت آن‌ها. برپایی برنامه‌های قدردانی به‌عنوان روشی برای تقدیر سازمانی در محل کار، راهی عالی برای نمایش قدردانی سازمان از کارکنان، حفظ انگیزه و ماندگاری آن‌ها است.

  • فرهنگ توسعه فردی را پرورش دهید.

یکی دیگر از مزایای تقدیر سازمانی در محیط کار این است که می‌تواند پایه و اساس پرورش فرهنگ خودسازی و توسعه فردی باشد. یکی از بهترین راه‌ها برای تقدیر از کارکنان این است که فرصت‌هایی را برای آن‌ها فراهم کنید تا یاد بگیرند و خودشان را در کاری که انجام می‌دهند بهتر کنند. برای برداشتن یک گام فراتر، انگیزه دادن به یادگیری نیز عالی خواهد بود. به کسانی که برای تمرکز بر توسعه فردی وقت گذاشته‌اند پاداش دهید و از آن‌ها قدردانی کنید.

  • تقویت روحیه

روشی که رهبران سازمان شما کارمندان را مدیریت می‌کنند نیز نقش مهمی در انگیزه کارکنان بازی می‌کند. به کارکنان خود اطلاع دهید که کار سخت آن‌ها توسط مدیریت به رسمیت شناخته شده است، می‌تواند انگیزه‌ای برای رسیدن به ارزش‌های شرکت شما باشد. یک احوال‌پرسی ساده در ابتدا و در پایان روز شکلی آشکار اما گاهی نادیده گرفته شده از قدردانی است. بیان یک تشکر صمیمانه و عذرخواهی برای برخی سوءتفاهم‌ها می‌تواند راه‌های ظریفی برای نشان دادن قدردانی و احترام باشد. این حرکات کوچک ممکن است کاملاً بی‌اهمیت به نظر برسند. اما، این‌ها برخی از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌های تقدیر سازمانی هستند.

موثرترین راه‌های تقدیر سازمانی کدامند؟

بسیاری از شرکت‌ها برای تقدیر سازمانی برنامه‌هایی دارند. با این‌حال، حتی در این شرکت‌ها، اغلب می‌شنوید که کارکنان از اینکه چگونه از عملکرد آن‌ها قدردانی نمی‌شود، شکایت می‌کنند. زیرا همیشه آنچه انجام می‌دهید مهم نیست، بلکه نحوه انجام آن مهم است. این در مورد قدردانی در محل کار نیز صدق می‌کند. بهتر است شما این کار را به شیوه‌ای شخصی سازی شده‌تر انجام دهید، به روشی که می‌خواهید در شغل رویاییتان از شما قدردانی شود.

راه‌های قدردانی از سخت‌کوشی کارکنان چیست؟

  • رویداد‌های قدردانی از کارکنان

همیشه بهتر است بهترین کارمندان خود را در مقابل همکارانشان تحسین کنید زیرا می‌تواند عزت نفس آن‌ها را افزایش دهد. علاوه بر این، کارمندان شما تمام تلاش خود را می‌کنند تا مورد توجه قرار بگیرند، زیرا می‌دانند که شما کارفرمای قدردانی هستید.

فراموش نکنید که تولدها، سالگردهای کاری، اعضای جدید خانواده و دیگر مناسبت‌های قابل توجه زندگی ‌را جشن بگیرید. بودجه‌ای را برای قدردانی در کنار حقوق کارکنان در نظر بگیرید. برای کار خوب انجام شده یک پیام تشکر بفرستید. همیشه به یاد داشته باشید که تقدیر سازمانی در محل کار نباید برنامه‌‌های گران یا پیچیده‌ای باشد. حتی کوچکترین اقدامات می توانند بیشترین تأثیر را داشته باشند.

پلتفرم ریکو با فراهم سازی بستر قدردانی آنلاین و در لحظه با حضور همه اعضای سازمان و همچنین امکان مدیریت بودجه قدردانی کارکنان به بهود فضای کسب و کار شما کمک می‌کند و در افزایش احساس تعلق همکاران متخصص و ارزشمند شما بسیار موثر خواهد بود.

  • دیوار تقدیر سازمانی

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه تقدیر سازمانی، دیوار قدردانی است. می‌توانید تابلویی را در دفتر راه‌اندازی کنید و از همه حاضران در دفتر بخواهید آن‌را با یادداشت‌های چسبناک پر کنند که حاوی پیام‌های تبریک به همکاران نمونه است. این می‌تواند الهام بخش کسانی باشد که خوب عمل کردند تا به عملکرد بهتر ادامه دهند. همچنین کسانی را که نام خود را روی دیوار نمی‌یابند به چالش می‌کشد که تا زمانی که پیام‌های ارسال شده خطاب به آن‌ها را نبینند، به تلاش برای بهتر شدن ادامه دهند.

سخن پایانی

راه‌های بی‌شماری برای به‌کار انداختن تقدیر سازمانی در محل کار وجود دارد. با این حال، همه چیز از فرهنگ سازمانی شروع می‌شود. برنامه‌های موفق تقدیر سازمانی با داشتن فرهنگ سازمانی قدردان آغاز می‌شود که در چنین سازمانی همکاران همواره از عملکردهای برتر یکدیگر حمایت و قدردانی به عمل می‌آورند. چنین فرهنگی پایه‌ای برای بهبود تجربه و تقویت تعامل و مشارکت کارکنان است. برای آغاز مسیر توسعه فرهنگ قدردانی در سازمان با پلتفرم ریکو همراه شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از اینجا اقدام نمایید.

 

مطالب مرتبط

حمایت اجتماعی از همکاران در بحران‌های اجتماعی

حمایت از همکاران در بحران‌های اجتماعی بحران‌های اجتماعی فراگیر به شدت بر روان افراد تاثیر می‌گذارد و چالش‌های جدیدی در […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟   مدیران اغلب شرکت‌های بزرگ دنیا، از هر پیشنهاد سازنده‌ای، برای بهبود […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟ گفتگو، بازخورد و قدردانی (CFR) شاید در نگاه اول فقط […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *