ریکو | پلتفرم منابع انسانی
منو موبایل

ریکو | پلتفرم منابع انسانی

چهار راه ایجاد احساس تعلق در تیم­ های دورکار

چهار راه ایجاد احساس تعلق در تیم­های دورکار[1]  

​نویسنده: ملیسا پری

هر فرهنگ تیمی مثبت با احساس تعلق شروع می­شود. تحقیقات نشان می­دهند اگر کارمندان بخشی از کار هستند، تمایل به عملکرد بهتر و مرخصی استعلاجی کمتر داشته و به ندرت به دنبال کار جدید می­روند.

اما احساس تعلق به محل کار دقیقاً به چه معناست؟                                 

​همه ما می‌خواهیم در محل کارمان حس هدفمندی و تعلق داشته باشیم و طوری با ما رفتار شود که یعنی فراتر از رقم درج شده در فیش حقوق و دست‌مزدمان هستیم. احساس تعلق بدین معناست که سازمان برای خود واقعی و اصیل­مان ارزش قائل است.

چرا احساس تعلق تا این اندازه اهمیت دارد؟  

​​​​​​​​بدون حس تعلق، ممکن است کارمندان احساس سرکوبی یا نادیده گرفته­شدن کنند،که منجر به یک نیروی کار ناراضی و بدون تعلق می‌شود.

بی‌تفاوتی/ و احساس جدا افتادگی [2]پرهزینه است. به گفته گالوپ، کارمندان بدون تعلق سالانه مسئول حدود 450 تا 550 میلیارد دلار در سراسر کشور هستند. در حال حاضر، پرورش فرهنگ تعلق بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. تقریباً با گذشت یک سال از بحران کووید19(کرونا) گروه­های مختلف همچنان در چالش هستند. در واقع، در حال حاضر از هر شش کارمند متنوع، فقط یک نفر از طرف سازمان خود حمایت می­شود.

رهبران برای کمک به تیم‌های دورکار برای داشتن احساس حمایت، باید فراگیرسازی[3]و تعلق را در اولویت‌ قرار دهند. در ادامه چهار روش برای ایجاد حس تعلق در تیم­های دورکار آورده شده است:  ​

  1. قدردانی از کارکنان​​​​​​​​ را ترویج دهید.

قدردانی بخش مهمی از احساس تعلق یک کارمند است. در نظرسنجی لینکدین از متخصصان جهانی، ۵۹ درصد پاسخ­دهندگان گفتند که قدردانی بابت موفقیت در کار، بزرگ‌ترین عامل در احساس تعلق است. وقتی کارکنان ببینند که زحماتشان مورد توجه و تقدیر قرار می‌گیرد، احساس تعلق بیشتری را در تیم‌ خود تجربه می‌کنند.

متاسفانه، بسیاری از افراد در کار احساس نامرئی‌بودن می‌کنند، به خصوص زنان و رنگین­پوستان. طبق گزارش سال 2020 موسسهThe Lean In Foundation  ، به ازای هر 100 مردی که در آمریکا به سمت مدیریت منصوب می­شوند، فقط 58 زن سیاه­پوست ارتقا می­یابند. زنان سیاه پوست نه تنها در نقش­های رهبری کمتر ظاهر می­شوند، بلکه احتمال قدردانی از موفقیت­هایشان بسیار کم است.

​​​​​​​از بزرگداشت سالگرد کسب­وکارتان گرفته تا جشن دستاوردهای روزانه، روش­های زیادی برای تقدیر از موفقیت­های تیم شما وجود دارد. راه آسان برای شروع این است که رهبران را تشویق به تشکر کلامی از تیم بصورت هفتگی کنید. برای تاثیرگذاری بیشتر قدردانی، مدیران باید بر روی دستاوردهای خاص تمرکز کنند تا بر روی اظهارات کلی. مثلاً: بابت تعهد و دقت شما در این پروژه واقعاً سپاسگزارم بسیار تاثیرگذارتر از خسته نباشید و خدا قوت است. هم­چنین می‌توانید الگوهای مفیدی برای تقدیر از کارمندان پیدا کنید.

با تجلیل منظم از نقاط قوت، مهارت­ها و تجربیات کارمندان مختلف، یک تیم قوی‌تر و متحدتر شکل خواهید داد. برای ایجاد فرهنگ قدردانی، تقدیر باید در قالب تلاش گسترده تیمی باشد. (استفاده از ابزار شناسایی که به هر کارمند امکان تشخیص و تقدیر از یکدیگر را می­دهد. خواه برای ارزش‌های اصلی، کمک گرفتن، پیشنهادهای کمک­دوستانه و یا به اشتراک گذاشتن دانش باشد.) بدین ترتیب می‌توانید مشارکت تیم را تقویت و احساس تعلق را به آنها القا کنید.

  1. فعالیت‌های تیم‌سازی[4] خود را تغییر دهید

​​​​​​​​فعالیت‌های تیم­سازی نمی­تواند برای همه یک نسخه واحد باشد. اینکه برخی از کارکنان ممکن است از نوشیدن و دورهمی­های مجازی لذت ببرند، به این معنی نیست که برای بقیه نیز همینطور است. شاید برخی از کارکنان برنامه‌ متفاوتی داشته باشند که حضور آن‌ها را در دورهمی محدود ‌کند. شاید عده­ای تصمیم دارند از نوشیدن پرهیز کنند یا تماس‌های ویدئویی را نپسندند. ​

به همین دلیل مهم است که در رویدادهای مجازی خود تنوع به خرج دهید. حضور در آن باید اختیاری بوده و ترکیبی از گزینه‌های همزمان و غیرهمزمان برای طیف گسترده‌ای از علایق و برنامه‌ها وجود داشته باشد. ​

برای کمک به ایجاد احساس همبستگی/ تعلق اجتماعی[5] در محیط­های کار مجازی، رهبران باید از رویدادهای مجازی استقبال کنند زیرا به کارمندان این فرصت را می­دهد تا یکدیگر را شناخته و اطلاعات بیشتری درباره خود با اشتراک­ بگذارند.

به اشتراک گذاشتن دستورالعمل­ها، کتاب­ها و پادکست­های مجازی و چالش موضوعات پیش پاافتاده شرکت، همگی راه خوبی برای شروع گفتگو و کمک به کارمندان دورکار برای آشنایی با یکدیگر است.

بهترین راه ایده گرفتن برای فعالیت‌های جدید تیم­سازی چیست؟ کافیست به صورت ماهانه یک نظرسنجی یا چالش غیر رسمی به راه بیندازید. ممکن است از ایده‌هایی که اعضای تیم مطرح شگفت‌زده شوید. ​

فعالیت‌های مجازی تیم­سازی همچنین می‌تواند راهی برای افزایش آگاهی درباره علل و موضوعات مختلف باشد. کارمندان را به خواندن کتاب یا تماشای فیلم‌های مختلف تشویق و سپس بحث را شروع کنید. یا حتی اقدام به جمع‌آوری پول و کمک‌های مالی به سازمان­های مردم نهاد و اجتماعی کنید.

شاید برای یک رویداد مجازی موفق نیاز به کمی برنامه‌ریزی باشد، اما این تلاش ارزشش را دارد. مطالعه­ای در سال ۲۰۰۹ نشان داد که تیم‌های مجازی[6] در صورت دریافت حمایت، ارتباطات و تیم­سازی آنلاین مناسب، می‌توانند بصورت بالقوه از تیم‌های حضوری پیشی بگیرند.

 

  1. از گروه­های منابع کارمندی[7] نهایت بهره را ببرید.

​​​​​​​​یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش تعامل و مشارکت کارمندان استفاده از گروه‌های منابع کارمندی یا گروه هم­بستگی است. گروه­ منابع کارمندی، گروهی کارمندمحور است که در آن افراد دارای هویت مشترک می­توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و همکاری کنند. امروزه،90 درصد از شرکت­های Fortune 500 دارای این گروه­ها هستند و منبع بسیار ارزشمندی را در اختیار بسیاری از رهبران منابع انسانی قرار می­دهند تا از کارمندان مختلف خود بهتر پشتیبانی کنند. علاوه بر گسترش آگاهی در سراسر سازمان، این گروه­ها برای کارکنان فضای امنی فراهم می­آورند تا با همکاران هم­فکر خود ارتباط برقرار کنند. در رابطه با محیط­های دورکاری، این گروه­ها می‌توانند ارتباط و حمایت لازم را برای کارمندان محتمل در معرض خطر انزوا و فرسودگی شغلی فراهم آورند.

گروه­های منابع کارمندی، همچنین فرصتی برای ایجاد جامعه در بین کارمندان با چالش­های منحصر به فرد مربوط به دورکاری مانند والدین شاغل هستند. حتماً اعضای تیم را به استفاده از این گروه­ها تشویق کنید و آنها را به سمت­های جدید ارتقا دهید.

تغییر ناگهانی امروزه به دورکاری ممکن است به طرق مختلف گروه­های مختلف سازمان شما را تحت تأثیر قرار دهد. رهبران سازمان می­توانند با همکاری با گروه­های منابع کارمندی، درک بیشتری از این موضوعات داشته و ایده­های جدیدی برای رسیدگی و حل آنها جمع­آوری کنند.

  1. از گوش دادن فعال برای ایجاد فضاهای کاری فراگیر استفاده کنید.

شاید قدرتمندترین راه تقویت احساس تعلق، گوش دادن به کارمندان­تان باشد. کارمندانی که احساس می‌کنند صدای آن‌ها شنیده می‌شود،۴.۶ برابر بیشتر احساس قدرت کرده و نهایت تلاش خود را به کار می­گیرند.

گام اول این است که به کارکنان در هر سطحی از سازمان فرصت دهیم تا افکار و بازخوردهای خود را به اشتراک بگذارند. از نظرسنجی کارکنان گرفته تا بررسی حضوری و یک­به­یک، گوش دادن منظم و ساختاریافته برای کمک به کارکنان در احساس شنیده­شدن امری ضروری است.

علاوه بر این، سازمان‌ها باید با ارتباطات مشخص و شفاف­سازی گام­های بعدی برای بازخورد برنامه پیگیری سازمان‌یافته­ای ارائه دهند. یک برنامه عملی مشخص به کارکنان کمک می­کند تا در آینده راحت‌تر مذاکره کرده و حس اعتماد بیشتری بین رهبران و اعضای تیم ایجاد کنند.

در نهایت، گوش دادن فعال باید فرآیندی مداوم در سازمان شما باشد. به جای تمرکز بر روی هدفی فقط برای یکبار، رویکرد مداوم گوش دادن فعال باعث می­شود تا تیم­تان احساس شنیده و درک شدن داشته باشند، حتی اگر فرهنگ دورکاری شما در حال تغییر و سازگاری باشد.

حس تعلق یک عنصر ضروری در تعامل کارکنان است.

​​​​​​​​ایجاد فرهنگ تعلق در محیط دورکاری ممکن است مستلزم تفکر خلاقانه باشد اما این تلاش ارزشمند است. سازمان‌هایی که فراگیری و تعلق را در اولویت‌ قرار می­دهند، از مزایای یک تیم دلبسته و کارامد بهره‌مند خواهند شد.

منبع:

https://www.cooleaf.com/blog/4-ways-to-create-a-sense-of-belonging-with-a-remote-team

مترجم: بهناز همتی

 

[1] Remote Team

[2] Disengagement

[3] Inclusion

[4] team-building activities

[5] sense of community

[6] virtual teams

[7]ERG : Employee Resource Groups

مطالب مرتبط

حمایت اجتماعی از همکاران در بحران‌های اجتماعی

حمایت از همکاران در بحران‌های اجتماعی بحران‌های اجتماعی فراگیر به شدت بر روان افراد تاثیر می‌گذارد و چالش‌های جدیدی در […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟   مدیران اغلب شرکت‌های بزرگ دنیا، از هر پیشنهاد سازنده‌ای، برای بهبود […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟ گفتگو، بازخورد و قدردانی (CFR) شاید در نگاه اول فقط […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *