ریکو | پلتفرم منابع انسانی
منو موبایل

ریکو | پلتفرم منابع انسانی

چرا نکوداشت کارکنان، ایده خوبی است؟

ده دلیل برای اینکه بدانیم، نکوداشت کارکنان، ایده خوبی است.

نویسنده: ​​​​​ جان اوبراین – معاون گروه عملکرد کارکنان – BI WORLDWIDE

نکوداشت کارمندان چیزی فراتر از قدردانی عمومی محترمانه ساده در جلسات تیمی یا پورتال کارمندان است. طوریکه مزایای آن بلند‌مدت و زیربنای کسب ‌و کار است.

نکوداشت کارمندان در انگیزه‌دادن به آن‌‌ها بسیار موثر است. زیرا؛

  1. نکوداشت، نشان‌دهنده قدردانی شماست؛ نکوداشت کارکنان بابت عملکرد خاص و محسوس ثابت می‌کند که قدردان مهارت‌های آن‌‌ها هستید و شرکت یا موسسه برایشان ارزش قائل است. در صورت امکان، این کار را در اوایل دوره تصدی یک کارمند انجام دهید.
  2. نکوداشت، برارزش‌های شرکت تاکید دارد؛ ابراز قدردانی از کارمندان ارزش‌های محل کار شما را نشان می‌دهد. نتایج این قدردانی می‌توان به؛ احترام، انصاف، ارتباطات آزاد [1]، کار گروهی و …اشاره کرد.
  3. نکوداشت،معیارهای عملکرد[2]  را تدوین می­کند؛ قدردانی از کارکنان راهی مثبت برای برقراری ارتباط با استانداردهای بالا برای کار و تمایل به پاداش دادن به افراد با استانداردهای مشابه است.
  4. نکوداشت، منجر به EVP (ارزش پیشنهادی کارکنان[3]) می­شود؛ کارمندان وقتی بدانند کارشان برای شما و رهبران شرکت ارزشمند است، ماندگار می­شوند. وقتی مدیران نتوانند قدردانی از کارکنان را بیان کنند، آن‌‌ها کار خود را ترک خواهند کرد.
  5. نکوداشت در نیل به اهداف مفید است؛ وقتی مدیران، رفتارهای مورد نظر خود را به طور عمومی تقویت می‌کنند، به کارکنان انگیزه می‌دهند تا به گروه کارمندان در رسیدن به اهدافش کمک کنند.
  6. نکوداشت،حس همکاری را ترغیب می­کند؛ تیم‌های قدردان باعث ایجاد حس رفاقت و روحیه همکاری می­شوند و در عین حال، اعتبار گروه و مدیریت شما را بالا می‌برد.
  7. نکوداشت، منجر بهایجاد فرآیندهای مشترک می­شود؛ می‌توان بهترین تجارب نکوداشت کارمندان را در سراسر سازمان به اشتراک گذاشت و قدرت تعامل کارکنان را با فرآیندهای موثر برندینگ توسعه بخشید.
  8. نکوداشت واقعیت‌های جبران خدمات را توسعه می­دهد؛ پاداش به کارکنان (‏مانند کالا، سفر و یا سرگرمی)‏، نشان‌دهنده قدردانی شخصی و ملموس است. این قبیل پاداش­ها، اگرچه از لحاظ فنی جبران خدمات محسوب نمی‌شوند، اما واقعی و به یادماندنی هستند.
  9. نکوداشت، نشان‌دهنده تعهدشماست؛ اطمینان حاصل کنید که کارمندان می‌دانند برایشان ارزش قائلید و از آن‌‌ها تقدیر و تشکر می‌شود و این یعنی شما واقعا به موفقیت و آینده آن‌‌ها در شرکت اهمیت می‌دهید.
  10. نکوداشت،نقاط عطف را ارج می­نهد؛ نکوداشت سالانه کارکنان؛ راهی بی­نظیر برای احترام به اعضای گروه است که مدت‌هاست در حال خدمت هستند و کیفیت تعهد را به کارمندان جدید نشان می‌دهد.‏

 

نکته مثبت؛ با دقت به معنای ماندگاری در نیروی کار خود فکر کنید. اکثر شرکت­ها، خیلی زود یعنی حدود اولین یا سومین سالگرد خود از کارمندان قدردانی بعمل می­آورند.

مترجم: بهناز همتی

مطالب مرتبط

حمایت اجتماعی از همکاران در بحران‌های اجتماعی

حمایت از همکاران در بحران‌های اجتماعی بحران‌های اجتماعی فراگیر به شدت بر روان افراد تاثیر می‌گذارد و چالش‌های جدیدی در […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟   مدیران اغلب شرکت‌های بزرگ دنیا، از هر پیشنهاد سازنده‌ای، برای بهبود […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟ گفتگو، بازخورد و قدردانی (CFR) شاید در نگاه اول فقط […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *