ریکو | پلتفرم منابع انسانی
منو موبایل

ریکو | پلتفرم منابع انسانی

10 حوزه حائز اهمیت در توسعه مهارت‌های مدیران | ریکو

10 حوزه حائز اهمیت در توسعه مهارت‌های مدیران | ریکو

رشد و توسعه مداوم در هر مسیر شغلی اهمیت زیادی دارد. به خصوص اگر مدیر باشید، موفقیت شما به عنوان رهبر شرکت، مستقیماً با اثربخشی تیم در ارتباط است.

مدیران باید بتوانند مسیر‌های توسعه را شناسایی کنند.

زمینه های توسعه مدیران 3

در این مقاله، 10 زمینه برای توسعه مهارت‌های مدیران را با مثال‌هایی که در انجام وظایف رهبری به شما کمک می‌کند، به اشتراک می‌گذاریم.

چرا توسعه مهارت‌ برای مدیران حائز اهمیت است؟

تلاش‌های مستمر در توسعه مهارت‌ها سبب می‌شود که در موقعیت خود بهترین رهبر ممکن شوید. رهبری توانمند بسیار ارزشمند است، زیرا می‌تواند به شما در دستیابی به اهداف سازمانی خود مانند افزایش بهره‌وری، درآمد و سود کمک کند.

توسعه مهارت‌های شما به عنوان مدیر سبب می‌شود که انگیزه بیشتری در همکاران ایجاد کنید، ارتباط موثر برقرار کنید و اثربخشی تیم خود را افزایش دهید.

10 زمینه برای توسعه مهارت‌ مدیران

اگر رهبری کسب و کاری را عهده‌دار هستید و قصد دارید مهارت‌های خود را بهبود بخشیده و توسعه دهید، بهتر است موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

1. مهارت‌های ارتباطی

مدیران توانمند می‌توانند با تیم خود، رهبران سایر کسب وکار‌ها و مشتریان، ارتباط موفقیت‌آمیزی برقرار کنند. این مهارت برای تبدیل شدن به رهبری توانمند بسیار ضروری است و می‌تواند زمینه ارزشمندی برای توسعه یک مدیر باشد. سعی کنید جعبه نظرات برای ارتباط با مشتریان و اشخاص و سیستم ارتباط الکترونیکی با کارمندان فراهم کنید. همچنین می‌توانید مهارت‌های گوش دادن فعال را تمرین کنید تا ارتباطات مثبت و سازنده‌ را در تیم خود تقویت کنید.

2. استراتژی‌های انگیزه بخشی

مدیران موفق به اعضای تیم خود انگیزه می‌دهند تا بهترین عملکرد خود‌ را به نمایش بگذارند. بنابراین شناسایی و تمرین استراتژی‌های انگیزه بخشی می‌تواند فرصت خوبی برای پیشرفت و رشد فراهم کند. سعی کنید برای افزایش مهارت‌های رهبری خود، استراتژی‌های انگیزشی بیشتری شناسایی کنید. برای مثال، روش‌هایی را برای تحسین عمومی و قدردانی از عملکرد‌های خوب درنظر بگیرید.

3. هدف‌گذاری و همراهی موثر

مدیران موثر اهداف خاصی را تعیین می‌کنند و اقداماتی برای دستیابی به آن‌ها انجام می‌دهند. هدف‌گذاری موثر مهارتی است که در طول زمان پرورش می‌یابد و سبب ایجاد مهارتی قابل ارزیابی از میزان پیشرفت مدیران می‌شود. سعی کنید اهدافتان را به ‌گونه‌ای بنویسید که خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان باشند. این روند می‌تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند. حتی ممکن است اعضای تیم خود‌ را نیز تشویق کنید که از این الگو استفاده کنند.

4. قدردانی از کارکنان

وقتی مدیران از اعضای تیم خود قدردانی می‌کنند، به آن‌ها الهام می‌بخشند که بهترین عملکرد خود را داشته باشند. پرداختن به قدردانی در جایگاه یک رهبر، یکی از مهم‌ترین زمینه‌های توسعه مهارتی است زیرا از لحظه شروع قدردانی کارکنان از لذت آن بهره‌مند می‌شوند. در مورد روش‌های قدردانی از کارکنان و چگونگی انجام موثرتر آن فکر کنید. برای مثال، پلتفرم‌ آنلاین ریکو امکان قدردانی همه همکاران سازمان از یکدیگر را در همه ساعات به صورت آنلاین و در لحظه با ساز و کاری جذاب و کاربردی همراه با امکان اهدای جوایز، فراهم کرده‌‌ است. برای آشنایی بیشتر با فیچر قدردانی پلتفرم بهبود تجربه کارکنان ریکو از اینجا درخواست نمایید.

5. حمایت فردی

بسیاری از مدیران موثر با اعضای تیم خود به صورت فردی ملاقات می‌کنند. این کار می‌تواند راه خوبی برای بیشتر شنیده شدن ایده های آن‌ها، ارائه بازخوردها و بهبود اعتماد و ارتباط باشد. حمایت فردی از اعضای تیم همچنین می‌تواند راهی موثر برای بهبود توانایی‌های شما به عنوان رهبر باشد. سعی کنید گفتگو‌های فردی بیشتری با کارمندان خود داشته باشید یا سیستمی را برای برنامه‌ریزی و برگزاری جلسات انفرادی با آن‌ها در نظر بگیرید. در پلتفرم ریکو فیچری مختص ارائه و درخواست بازخورد (فیدبک) از مدیران و همکاران در نظر گرفته شده است. با استفاده از این امکان، بدون محدودیت زمانی و مکانی تعاملی پیوسته با همکاران داشته باشید و از نظراتشان استفاده کنید. با جاری شدن این تعاملات در سازمان، از فواید ارائه فیدبک بین اعضای تیم‌ها بهره‌مند ‌می‌شوید.

6. توسعه فردی

توسعه فردی می‌تواند راه خوبی برای بهبود اثربخشی شما به عنوان یک مدیر باشد. تا حد امکان به‌دنبال خودسازی و آموزش باشید. هنگامی که بر ویژگی یا مهارتی برای کارمندان خود تأکید می‌کنید، حتما آن ویژگی یا مهارت را در کار حرفه‌ای خود نشان دهید.

7. تفویض استراتژیک وظایف

تفویض استراتژیک وظایف به اعضای تیم می‌تواند به مدیران کمک کند تا موثر‌تر کار کنند و اغلب مدیران موفق این کار را انجام می‌دهند. استفاده از نقاط قوت تیمتان به روشی معنادار می‌تواند راهی ارزشمند برای رشد و توسعه به‌عنوان یک رهبر باشد، به‌خصوص اگر متوجه شوید که اغلب در محل کارتان بسیار مشغول هستید. کارهای روزانه خود را مرور کنید و فکر کنید که این کار‌ها می‌تواند توسط شخص دیگری از اعضای تیم انجام شود. در صورت امکان وظایف را با نقاط قوت اعضای تیم مطابقت دهید تا بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

8. حل مسئله پیشگیرانه

رهبران مؤثر معمولاً چالش‌ها را پیش از وقوع پیش‌بینی می‌کنند و از مهارت‌های حل مسئله خود برای رسیدگی به آن‌ها استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که چالش‌های محل کار ممکن است به طور مکرر تغییر کنند، این می‌تواند یک زمینه ثابت توسعه برای مدیران باشد. در مورد چالش‌هایی که تیم شما در محل کار با آن مواجه است فکر کنید و به شاخص‌هایی فکر کنید که ممکن است از موقعیت‌های چالش برانگیز مشابه در آینده جلوگیری کند. با تیم خود وارد گفتگو شوید و به پیشنهادات آن‌ها گوش دهید تا ایده‌های خلاقانه‌تری برای حل مسئله پیدا کنید.

9. ذهنیت یادگیرنده

رهبران توانمند اغلب ذهنیت یادگیرنده را برای هدایت توسعه فردی و حرفه‌ای خود درنظر می‌گیرند. طبق این روش هر مهارتی را می‌توان با زمان و توجه کافی یاد گرفت که شامل ویژگی‌های مثبت مانند فداکاری و پشتکار هم می‌شود. این مزایا می‌تواند ذهنیت یادگیرنده را برای یک مدیر به تمرکزی سازنده در جهت توسعه تبدیل کند. سعی کنید از یک ذهنیت یادگیرنده دراقدامات توسعه حرفه‌ای خود استفاده کنید و تیم خود را تشویق کنید تا این روش را نیز امتحان کنند.

10. ایجاد روابط همدلانه

بسیاری از مدیران موثر روابط کاری مثبت و همدلانه‌ای با تیم خود ایجاد می‌کنند و روابط مثبتی را بین اعضای تیم ترویج می‌دهند. این می‌تواند به تیم‌ها کمک کند تا کارایی بالاتری داشته باشند و ارتباطات آزاد‌تری برقرار کنند، این موارد عواملی هستند که توانایی تیم شما را برای دستیابی به اهدافشان افزایش می‎دهد.

مزیت روابط کاری همدلانه و عمیق می‌تواند این حوزه را برای مدیران به یک حوزه ارزشمند برای توجه و توسعه تبدیل کند. سعی کنید ارتباط خود را با اعضای تیمتان با ترتیب دادن فعالیت های اجتماعی مثبت تقویت کنید. همچنین ممکن است آموزش‌های ارتباط‌محور را با استفاده از فعالیت‌های لذت بخش برگزار کنید.

زمینه های توسعه مدیران 2

مطالب مرتبط

حمایت اجتماعی از همکاران در بحران‌های اجتماعی

حمایت از همکاران در بحران‌های اجتماعی بحران‌های اجتماعی فراگیر به شدت بر روان افراد تاثیر می‌گذارد و چالش‌های جدیدی در […]

5 دقیقه مطالعه مشاهده

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟

نظام پیشنهادات کارکنان چیست و چه اجزایی دارد؟   مدیران اغلب شرکت‌های بزرگ دنیا، از هر پیشنهاد سازنده‌ای، برای بهبود […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟

CFR چیست و چگونه آن را در سازمان خود، اجرا کنیم؟ گفتگو، بازخورد و قدردانی (CFR) شاید در نگاه اول فقط […]

4 دقیقه مطالعه مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *